DRUKUJ

Nie wolno bagatelizować

26-07-2005, ostatnia aktualizacja 26-07-2005 02:03

Nieleczone zapalenia pochwy mogą doprowadzić do wielu groźnych i nieodwracalnych powikłań.

Nawracające zakażenia dolnych dróg rodnych mogą prowadzić do zapaleń macicy i przydatków (jajników i jajowodów). Infekcje pochwy wywołane np. przez Chlamydia trachomatis mogą spowodować zrosty pozapalne w macicy i jajowodach, a w konsekwencji niepłodność, ciąże pozamacicznych i poronienia. Zapalenia pochwy u ciężarnej mogą zagrozić życiu płodu lub być przyczyną przyszłych wad wrodzonych noworodka.

Nie można również zapominać o ryzyku zakażenia partnera seksualnego. Objawy infekcji nasilają się w trakcie stosunków wraz ze zwiększeniem obfitości wydzieliny z pochwy. Charakterystyczny zapach wydzieliny może doprowadzić do wzbudzenia niechęci seksualnej partnera. Z kolei bolesność w obrębie pochwy zniechęca kobietę do stosunków.

- Bakteryjna waginoza (BV) jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowej wydzieliny pochwowej u kobiet w wieku rozrodczym. Wywołują ją bakterie beztlenowe (Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Mycoplasma hominis, Mobiluncus spp.). Najczęstsze objawy to upławy o intensywnym rybim zapachu. W BV rzadko występuje bolesność, świąd lub podrażnienia. Wiele chorych (około 50 proc.) nie zgłasza żadnych objawów. Zakażenie to może się pojawić i ustąpić samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Częściej stwierdzane jest u kobiet rasy czarnej, stosujących wkładkę wewnątrzmaciczną oraz u palących. BV nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Bakteryjną waginozę leczy się metronidazolem lub klindamycyną.

- Rzęsistkowica wywoływana jest przez Trichomonas vaginalis, powszechnie występujący pierwotniak z rodziny wiciowców. Wywołuje rzęsistkowicę u kobiet i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn. Choroba przenoszona drogą płciową lub przez przybory toaletowe (np. mokry ręcznik) i urządzenia sanitarne (deski klozetowe w publicznych toaletach). Występuje u 10-25 proc. kobiet. Zakażony mężczyzna może być źródłem infekcji partnerki seksualnej. Do objawów rzęsistkowicy należą bolesność, przekrwienie i świąd sromu. Wydzielina z pochwy jest zielonożółtawa, cuchnąca i pienista. Zaczerwienieniu ulega ściana pochwy, pojawiają się na niej punkcikowate owrzodzenia.

Rzęsistkowicę leczy się metronidazolem. Podczas ciąży można także stosować płukanie pochwy kwaśnymi roztworami. W celu zapobiegania nawrotom partner seksualny pacjentki powinien zostać zbadany na obecność Trichomonas vaginalis. W przypadku potwierdzenia zakażenia trzeba go również leczyć metronidazolem.

- Drożdżyca (kandydoza) pochwy wywoływana jest przez drożdżaki (grzyby) Candida albicans. Drożdżak ten występuje u 40-80 proc. zdrowych ludzi i należy do fizjologicznej flory przewodu pokarmowego. Candida albicans żywi się przede wszystkim węglowodanami (cukrami). Kobiety z cukrzycą i w ciąży mają zwiększone stężenie glukozy w moczu - częściej zdarzają im się zakażenia Candida albicans. Podobnie jak paniom z osłabionym układem odpornościowym (np. z AIDS, nowotworem lub po antybiotykoterapii).

Objawy drożdżycy pochwy to m.in. zmiany zapalne sromu (swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, ból), zaczerwienienie ściany pochwy. Wydzielina jest gęsta i biaława.

W leczeniu kandydozy pochwy zaleca się preparaty ketokonazolu lub flukonazolu (w postaci globulek, maści dopochwowych lub tabletek doustnych). - Chlamydioza lub ziarnica pachwin (wywołana np. przez Chlamydia trachomatis).

Chlamydia trachomatis to ziarniak weneryczny, pasożyt komórek nabłonka błony śluzowej pochwy. Od 5 do 10 proc. mężczyzn i kobiet jest nosicielami bez objawów choroby. Obecność chlamydiów nie wpływa na jakość i ilość wydzieliny. Ziarnica weneryczna pachwin zalicza się do chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może również dojść w czasie porodu lub przez dotyk. Chlamydioza powoduje śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy. Leczy się ją antybiotykami (np. doksycykliną, cefalosporynami drugiej generacji).

- Rzeżączka, wywoływana przez Neisseria gonorrheae, przekazywana jest głównie przez stosunek seksualny. Powoduje ropne zakażenie pochwy. W trakcie leczenia podaje się antybiotyki z grupy cefalosporyn oraz fluorochinolony.

Data: 2005-07-26

__Archiwum__