Kizierowski w finale, rekord Polski sztafety kraulistów

mz 23-03-2008, ostatnia aktualizacja 24-03-2008 21:36

Francuz Alain Bernard pobił rekord świata na 50 m stylem dowolnym w półfinale pływackich mistrzostw świata w Eindhoven, uzyskując 21,50 s. Trzecie miejsce w tym wyścigu zajął Bartosz Kizierowski, który wynikiem 22,29 zapewnił sobie kwalifikację olimpijską.

Bartosz Kizierowski
autor: Nowak Piotr
źródło: Fotorzepa

Francuski pływak poprawił o sześć setnych sekundy rekord świata Australijczyka Eamona Sullivana sprzed pięciu tygodni.

Bernard jest bohaterem mistrzostw w Eindhoven. Wcześniej dwukrotnie bił rekord świata w królewskiej konkurencji 100 m st. dowolnym - 47,60 w półfinale i 47,50 w finale.

Polscy pływacy zajęli piąte miejsce w sztafecie 4x200m stylem dowolnym, bijąc wynikiem 7.16,40 rekord kraju. Złoty medal wywalczyli niezrównani Włosi. Polacy płynęli w składzie: Paweł Korzeniowski, Łukasz Wójt, Łukasz Gimiński i Łukasz Gąsior.

Otylia Jędrzejczak nie awansowała do finału pływackich mistrzostw Europy w Eindhoven w swojej koronnej konkurencji - 200 metrów stylem motylkowym. W półfinale zajęła 11. miejsce z bardzo słabym wynikiem 2.11,40. Jędrzejczak cztery razy z rzędu była mistrzynią Europy w tej konkurencji, a w Atenach zdobyła złoty medal olimpijski.

Najlepsza polska pływaczka zapowiedziała, że rezygnuje ze startu w kwietniu w mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim i w mistrzostwach świata na krótkim basenie w Manchesterze. Kwestię wyjazdu na igrzyska olimpijskie Jędrzejczak ma omawiać z Polskim Związkiem Pływackim.

Beata Kamińska nie awansowała do finału wyścigu na 50 m stylem klasycznym. W półfinale reprezentantka Polski uzyskała 14. wynik - 32,69.

Agata Korc nie zakwalifikowała się do finałowego wyścigu na 50 m stylem dowolnym. W półfinale zajęła 14. miejsce z wynikiem 25,86.

Rosjanka Anastazja Zujewa pobiła rekord Europy na 50 m stylem grzbietowym, uzyskując czas 28,05 s.

Poprzedni rekord należał do reprezentantki Hiszpanii Nina Zivanevskiej, która dzień wcześniej w półfinale osiągnęła wynik 28,13.