DRUKUJ

Świątynia Opatrzności Bożej

mk 13-10-2008, ostatnia aktualizacja 13-10-2008 12:48

Idea wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej narodziła się ponad dwieście lat temu. Jej projekt, wykonany przez pracownię architektoniczną "Szymborski & Szymborski" Spółka Jawna oraz specjalistyczne biura branżowe, stanowi odniesienie do wydarzeń historycznych dawnej Polski.

Opis obiektu:

Projekt architektoniczny, jego forma przestrzenna - symboliczna - stanowi wynik współpracy architektów z Inwestorem. Narracja wydarzeń historycznych (czterech dróg, którymi Polacy dążyli do wolności: Droga Modlitwy, Cierpienia, Oręża i Kultury), to wytyczne Księdza Prymasa dla programu Świątyni, to symbolika, która została przetworzona na język inżynierów projektantów, inżynierów realizatorów Wotum Narodu - czytamy na stronie Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Idea wybudowania Świątyni narodziła się ponad dwieście lat temu. Miała ona być wotum Sejmu Czteroletniego za dar wolności, dzięki której uchwalona została Konstytucja 3 Maja 1791 roku. Jej budowę zainaugurował w 1792 roku, król Stanisław August oraz ówczesny Prymas Polski abp Michał Poniatowski.

Świątynia zaprojektowana na planie krzyża greckiego, z czterema wejściami, zwieńczona kopułą z krzyżem może przypominać pierwszy, XVIII-wieczny projekt Jakuba Kubickiego. W projekcie przeznaczonym do realizacji świątynia to jednoprzestrzenne wnętrze na 1500 miejsc siedzących. Jednak wokół ołtarza staną filary, które oddzielą centralną nawę główną od pierścienia nawy bocznej.

Na osi ołtarza znajdzie się główne wejście do kościoła, a z drugiej strony - krzyż wiszący na tle ażurowej konstrukcji. Nad wejściem głównym zaprojektowano rozetę symbolizujące Bożą Opatrzność. Codzienne Msze św. będą odprawiane w Kaplicy Najświętszej Maryi Panny, umieszczonej po lewej stronie ołtarza.

Świątynia będzie miała jeszcze dwie kaplice, do których można będzie wchodzić zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz: kaplicę chrztu i kaplicę Najświętszego Sakramentu, gdzie znajdą się także konfesjonały.

Jej wysokość wysokość wyniesie 67 m. Obok niej stanie jeszcze wyższa (ponad 70 m) wieża ze szkła i betonu. U podstawy wieży zlokalizowano Kaplicę Świętych Polskich.

Urbanistyczną podstawą całego zespołu budynków składających się na kompleks Świątyni Opatrzności Bożej są cztery Drogi: Walki, Kultury, Cierpienia i Modlitwy. Wierni będą wchodzić do kościoła po monumentalnych schodach. Wokół świątyni staną trzy Instytuty. Instytut Odrodzenia z amfiteatrem został zaprojektowany z myślą o spotkaniach młodzieży. W Instytucie Życia znajdą się instytucje charytatywne, hospicjum dla ok. 30 osób, stacja krwiodawstwa. Natomiast Instytut Jednania znajdzie się w budynku, którego frontowa fasada będzie kolumnadą.

Lokalizacja:

Wilanów

Termin realizacji inwestycji:

W stanie surowym kościół ma być gotowy w 2010 roku.

Koszt inwestycji:

Całkowity koszt przewidziany jest na około 100-110 mln złotych.

Inwestor/Pomysłodawca:

Autorem projektu, wyłonionego drogą pierwszego w Polsce konkursu architektonicznego, był Jakub Kubicki, przyszły architekt Belwederu. Powstająca obecnie bryła Świątyni Opatrzności Bożej to dzieło pracowni architektonicznej "Szymborski & Szymborski" Spółki Jawnej oraz specjalistycznych biur branżowych.

Zobacz wizualizację:

ŻW Online