Najlepsi koszykarze na świecie

jbg 13-09-2010, ostatnia aktualizacja 13-09-2010 10:35

Koszykarze USA pokonali w Stambule w finale 16. mistrzostw świata Turcję 81:64 (22:17, 20:15, 19:16, 20:16) i zdobyli złoty medal po raz czwarty w historii.

Dla gospodarzy turnieju srebrny medal jest ich największym sukcesem. W 2001 roku, również nad Bosforem, wywalczyli srebro mistrzostw Europy, przegrywając w finale z Jugosławią.

Amerykanie, którzy przyjechali do Turcji bez największych gwiazd NBA, w finale, podobnie jak w pozostałych ośmiu zwycięskich spotkaniach, dyktowali warunki od pierwszej do ostatniej minuty. Wygrali walkę pod tablicami 42:34, lepiej bronili i mieli więcej asyst od rywali (16, przy 11 Turcji).

W pierwszej kwarcie gospodarze potrafili jeszcze nawiązać walkę - uzyskali nawet minimalne prowadzenie 15:14, dzięki skutecznym rzutom z dystansu. W kolejnych częściach podopieczni Bogdana Tanjevica byli tłem dla szybkich skocznych i atletycznych rywali. Turcy nie potrafili znaleźć sposobu na przełamanie dobrej defensywy zawodników NBA.

Po 20 minutach zespół USA prowadził 42:32, ale już po 180 sekundach trzeciej części jego przewaga wzrosła do różnicy 18 pkt (50:32).

Ostatnia część to popisy Amerykanów, którzy efektownymi wsadami kończyli kontrataki, z łatwością i swobodą trafiali z dystansu nawet wówczas, gdy nie forsowali tempa. Turcy grali tak, jakby byli pogodzeni z losem i nie mieli ani sił, ani ochoty na podjęcie wyzwania. W 33. i 37. minucie zawodnicy NBA uzyskali najwyższe prowadzenie różnicą 20 pkt (70:50 oraz 79:59).

Mimo porażki, ponad 15 tysięcy kibiców, z których przytłaczającą większość stanowili Turcy, owacją na stojąco dziękowało gospodarzom za występ i pierwszy w historii MŚ medal.