Emocje pod koszem, złoto dla Bielan

Krzysztof Lech 15-12-2011, ostatnia aktualizacja 15-12-2011 07:53

To był pasjonujący finał. Losy mistrzostwa szkół ponadgimnazjalnych ważyły się do ostatniego rzutu. Zwyciężyli chłopcy z ZS nr 10 z Bielan.

Drużyna Zespołu Szkół nr 10 z Bielan z trenerem Łukaszem Choderskim
autor: Piotr Nowak
źródło: Rzeczpospolita

W  meczu finałowym rywalem chłopców z Bielan byli ubiegłoroczni triumfatorzy Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w koszykówce, zespół LXXVIII LO im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z Bemowa.

W hali MOS nr  7 przy ul. Geodetów pierwszą kwartę 14:10 wygrało liceum z Bemowa. Ale w połowie spotkania pięcioma punktami prowadziła drużyna Zespołu Szkół nr 10 im. Stanisława Staszica mieszczącego się przy ul. Kolektorskiej.

Po trzeciej kwarcie dwoma punktami znowu prowadzili koszykarze z Bemowa. Końcówka należała jednak do zespołu z Bielan.

W czwartej kwarcie – przy stanie 41:46 – uczniowie z ZS 10 zdobyli kolejno 10 punktów. Rywale byli bezradni. Nie trafiali do kosza albo tracili piłki w prostych sytuacjach. Na koniec rzucili tylko za dwa punkty i mecz zakończył się wynikiem 51:48 dla drużyny ZS 10 z Bielan. Emocje były do samego końca. Najbardziej denerwowali się trenerzy obu zespołów, którzy podpowiadali swoim zawodnikom, jak ograć rywali.

– Nawet kiedy przegrywaliśmy, wierzyłem, że chłopcy pozbierają się i wygrają ten mecz – mówi Łukasz Choderski, nauczyciel i trener w ZS 10.

– Radość jest tym większa, bo chłopcy trenują tylko na zajęciach WF. I to nie tylko koszykówkę, bo nie mamy dodatkowych treningów ani specjalnych warunków do ćwiczeń. W ubiegłym roku nie startowaliśmy w WOM. Dwa lata temu odpadliśmy już w eliminacjach na szczeblu dzielnic. Tym bardziej cenny jest ten sukces. Chłopcy naprawdę zostawili na parkiecie sporo potu. Wiedzieliśmy, że rywal jest bardzo silny, ale nie przestraszyliśmy się. Cały zespół zasłużył na pochwałę. Chłopcy pokazali, że tworzą naprawdę zgraną drużynę – podsumował trener Łukasz Choderski.

W skład Zespołu Szkół nr 10 wchodzi Technikum nr 75 i VII Liceum Profilowane. Szkoła w listopadzie tego roku uroczyście obchodziła 50-lecie istnienia. Wygrywając WOM, w znakomity sposób uczcili piękny jubileusz.

W meczu o III miejsce XXVIII Liceum Ogólnokształcące z Mokotowa pokonało III LO z Woli 46:30.

Mecz o I miejsce

• Zespół Szkół nr 10 (Bielany) im. S. Staszica – LXXVIII LO im. M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Bemowo) 51:48.

• Skład zespołu ZS 10:

Łukasz Zuch, Łukasz Kotowski, Adrian Zgórzak, Mateusz Pasternak, Mariusz Grabowski, Maciej Luba,

Paweł Prokopowicz, Krzysztof Rybarczyk, Krzysztof Rocki, Adam Soliński, Seweryn Ślesicki, Dariusz Cybulski. Trener Łukasz Choderski.

Mecz o III miejsce

• XXVIII LO im. J. Kochanowskiego (Mokotów) – III LO im. gen. J. Sowińskiego (Wola) 46:30.

Mecz o V miejsce

Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych (Żoliborz) – VII LO im. J. Słowackiego (Ochota) 43:30.