Kinga Pastuszko mistrzynią Polski

Jan Zabieglik 27-04-2011, ostatnia aktualizacja 28-04-2011 21:20

Kolejny sukces zanotował MKS Polonia w szachach. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zwyciężył w klasyfikacji klubowej, a Kinga Pastuszko zdobyła złoty medal indywidualnie.

*Kinga była wcześniej mistrzynią kraju do lat 12
źródło: materiały prasowe

Po zdecydowanym zwycięstwie MKS Polonia w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży do reprezentacji Mazowsza zakwalifikowali się: Ewa Harazińska, Kinga Pastuszko, Monika Zagacka, Marek Chomczyk, Łukasz Jarmuła i Andrzej Maciejewski.

Zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w szachach, mające rangę mistrzostw Polski do lat 14, odbyły się w dn. 14 – 21 kwietnia w Suwałkach. Brało w nich udział 46 dziewcząt i tyle samo chłopców z 60 klubów.

W łącznej klasyfikacji województw wygrało woj. mazowieckie, ale z takim samym dorobkiem punktowym (24), co województwa: podlaskie (drugie miejsce) i dolnośląskie (trzecia lokata). W reprezentacji Mazowsza startowało 13 dzieci z sześciu klubów.

Największy wkład w zwycięstwo reprezentacji województwa mazowieckiego miała zawodniczka Polonii Trade Trans Warszawa Kinga Pastuszko, która z dorobkiem 8,5 pkt z dziesięciu partii zwyciężyła w turnieju dziewcząt. Za nią uplasowały się dwie  reprezentantki woj. podlaskiego Katarzyna Murawko i Kamila Jaśkiewicz, które zdobyły po 8 pkt. Dobrze spisała się Ewa Harazińska
(6 pkt, dziewiąte miejsce).

Zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Szachowego Kinga będzie reprezentowała Polskę w mistrzostwach świata, które odbędą się w listopadzie br. w Caldas Novas w Brazylii.

Kinga jest uczennicą I klasy Gimnazjum nr 119 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wesołej. Przed dwoma laty zdobyła tytuł mistrzyni Polski do lat 12. Jej ranking wynosi 1804 ELO.

W ekipie chłopców z woj. mazowieckiego najlepszym okazał się Ryszard Eggink z Uczniowskiego Klubu Sportowego  Łady Raszyn, który z wynikiem 6,5 pkt z dziesięciu partii uplasował się na szóstym miejscu.

W klasyfikacji klubów wygrał MKS Polonia Warszawa (18 punktów), przed KSz Javena Hańcza Suwałki (13) i KSz Polonia Wrocław (11 pkt).

Dzięki dobrym wynikom w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży start w przyszłorocznych mistrzostwach Polski zapewnili już sobie: Kinga Pastuszko, Ewa Harazińska i Łukasz Jarmuła.
Opiekę trenerską nad zawodnikami Polonii podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży sprawowali: arcymistrz Andrej Maksymienko oraz mistrzowie międzynarodowi Marek Matlak i Dominik Pędzich. Kierownikiem ekipy była pani Joanna Chomczyk.

Asystę trenerską nad kadrą woj. mazowieckiego sprawował również Maciej Nurkiewicz.
Dodajmy przy okazji, że  obecnie w sekcji szachowej MKS Polonia jest ponad 130 uzdolnionych juniorów. Wielki wkład w rozwój szachów wśród młodzieży mają  władze sportowe m.st. Warszawy oraz dzielnicy Śródmieście.

Warto podkreślić, że finalistów rozgrywek o Puchar Polski, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz mistrzostw Polski już od ośmiu lat  wspomaga finansowo Przedsiębiorstwo Spedycyjne Trade Trans.