DRUKUJ

Rowerem przez śnieg

Krzysztof Lech 31-01-2010, ostatnia aktualizacja 03-02-2010 09:46

Wojciech Bartolewski i Bogna Kordowicz triumfowali w pierwszych w tym roku zawodach Poland Bike XC. Trasa niedzielnego wyścigu przebiegała wokół toru Stegny.

Na Stegnach najwięcej problemów kolarze mieli ze śniegiem
autor: Przemek Wierzchowski
źródło: Fotorzepa
Na Stegnach najwięcej problemów kolarze mieli ze śniegiem

Zawodnicy ścigali się przez godzinę, a nie na konkretnym dystansie. Pokonywali dwukilometrowe pętle. Najlepsi przejechali osiem okrążeń. Od początku na czele jechał Ireneusz Gruszczyński, ale ok. 10 min przed końcem wyprzedził go Wojciech Bartolewski z Częstochowy. – Organizatorzy zapewnili bezpłatny masarz. Skorzystałem z niego przed wyścigiem i o mało nie spóźniłem się na start. Byłem nierozgrzany i zanim doszedłem do swojego tempa, minęło sporo czasu. Lubię startować w Warszawie, bo wygrywam – cieszy się Bartolewski.

– Po przejechaniu kilku okrążeń śnieg zaczął się rozmiękczać i rower rzucało na lewo i prawo. Momentami trzeba było zsiadać z siodełka i biec. Jestem na początku sezonu, stąd forma jeszcze słaba – mówi Ireneusz Gruszczyński.

Wśród pań najlepsza była Bogna Kordowicz z Wołomina. Pokonała sześć okrążeń.

– Warunki do jazdy były bardzo trudne. Najwięcej problemów sprawiał grząski śnieg. Wyścig kosztował mnie dużo sił, ale jazda w tak trudnych warunkach pozwala nauczyć się panować nad rowerem – podsumowuje Bogna Kordowicz.

Poland Bike XC to cykle trzech zawodów w kolarstwie górskim na Mazowszu. Poza niedzielnym wyścigiem zaplanowano jeszcze dwie edycje: 25 kwietnia na Białołęce i 12 września w Zielonce.

Organizatorem niedzielnych zawodów był Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz firma Poland Bike.

– W zawodach XC zawodnicy ścigają się na kilku rundach z różną konfiguracją trasy. Często trzeba zmieniać tempo, co powoduje, że mięśnie pracują raz mocniej, raz słabiej – mówi Grzegorz Wajs, organizator imprezy, niegdyś kolarz zawodowy Legii.

Wyniki

Mężczyźni: 1. Wojciech Bartolewski, Częstochowa (Rowermax.pl), 2. Ireneusz Gruszczyński, Zielonka (Mbike Maraton Team), 3. Waldemar Deleżyński, Żyrardów (ŻTC Żyrardów), 4. Jakub Wolcendorf, Brwinów (Jakoobcycles.com), 5. Marek Stram, Dziekanów Leśny (Gerappa), 6. Adrian Kucharek, Kiełczew (LKK Start Tomaszów Maz.) – wszyscy 8 okrążeń.

Kobiety: Bogna Kordowicz, Wołomin (Świat Rowerów Racing Team), 2. Maja Busma, Legionowo, 3. Justyna Dzięcioł, Warszawa (Mbike Maraton Team), 4. Joanna Kur, Kobyłka (Świat Rowerów Racing Team), 5. Jolanta Kowalska, Legionowo – wszystkie 6 okrążeń, 6. Beata Moćko, Wołomin (Świat Rowerów Racing Team) – 5.

Życie Warszawy