Marek Kozubal 14-02-2015, ostatnia aktualizacja 14-02-2015 00:00

Najpopularniejszym Sportowcem 2014 roku Warszawy została Anita Włodarczyk. I to po raz drugi z rzędu.

Anita Włodarczyk, najbardziej znana sportsmenka "Skry".
autor: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Anita Włodarczyk

Uczestnicy plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy docenili sukcesy, które w poprzednim roku stały się udziałem Anity Włodarczyk. Dość przypomnieć, że ta utytułowana lekkoatletka pobiła w poprzednim roku rekord świata w rzucie młotem (79,58 m w Berlinie), zdobyła mistrzostwo Europy, a także I miejsce - IAAF World Challenge oraz Pucharze Interkontynentalnym. Przypomnijmy, że Anita Włodarczyk od lat jest związana ze stołecznym klubem RKS „Skra".

Włodarczyk w plebiscycie tym nie tylko została uznana za najlepszą sportsmenkę roku, ale także wskazana przez kibiców biorących udział w głosowaniu, jako najbardziej popularny sportowiec stolicy. Doceniony został także (zresztą też nie po raz pierwszy) jej trener Krzysztof Kaliszewski. On otrzymał statuetkę dla najlepszego trenera roku Warszawy.

W ścisłej czołówce plebiscytu znalazły się także medalistka olimpijska z Soczi w łyżwiarstwie szybkim Katarzyna Woźniak (związana z Warszawskim Towarzystwem Łyżwiarskim „Stegny"), trzecie miejsca w plebiscycie zajął zaś najlepszy w poprzednim roku pływak Radosław Kawęcki (AZS-AWF Warszawa). Triumfował on w poprzednim roku w Mistrzostwach Świata oraz Europy.

Tytułem najlepszego sportowca niepełnosprawnego roku jury uhonorowało szermierza na wózku Dariusza Pendera (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa), który zdobywał medale we florecie i w szpadzie na Mistrzostwach Europy. Za sportową osobowość roku został zaś uznany Aleksander Rękas - prekursor pływania synchronicznego w Polsce, założyciel sekcji skoków do wody w Pałacu Młodzieży, a także trener i wychowawca wielu młodych sportowców.

W głosowaniu internetowym kibice uznali, że sportową imprezą roku 2014 była seria biegów pod nazwą „Wybiegaj Sprawność". Głównym celem tej imprezy było „wybieganie" czterech wózków inwalidzkich i sprzętu rehabilitacyjnego dla Ośrodka Rehabilitacji Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Michałowicach. Dodatkowo zbierano środki na specjalistyczne kule dla zawodników biegających przy ich pomocy. Podczas imprezy rozegrano bieg na 5 km, biegi przedszkolaków na dystansie 200 m, biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach 400 m, 1000 m oraz 2500 m.

W kategorii „Nadzieja Olimpijska" (zainicjowanej przez Veolia Polska) wygrał pływak Kacper Stokowski (UKS G-8 Bielany), multimedalista mistrzostw Polski juniorów, wielomeczu pływackiego, rekordzista Polski 15-latków (pierwszy zawodnik w historii polskiego pływania, który przekroczył barierę 2 minut na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym).

Plebiscyt został rozstrzygnięty w czasie gali zorganizowanej w piątek wieczorem w hali Arena na Ursynowie. Tradycyjnie po ogłoszeniu wyników konkursu odbył się bal mistrzów sportu.