Piotr Żelazny 25-05-2015, ostatnia aktualizacja 25-05-2015 09:58

autor: Nowak Piotr
źródło: Fotorzepa
Tabela. Ekstraklasa
źródło: Rzeczpospolita

Lech był o krok od tego, by wymsknęło mu się zwycięstwo w Gdańsku i pierwsze miejsce w tabeli.

Zespół z Poznania pewnie prowadził z Lechią 2:0. Nie był to porywający futbol w wykonaniu gości, ale wydawało się, że kontrolują przebieg spotkania. Osiem minut przed końcem kontuzji doznał najlepszy w szeregach Lecha zawodnik – bramkarz Jasmin Burić, a niedługo później na zespół Macieja Skorży spadły kolejne plagi: rzut karny i czerwona kartka dla Dariusza Formelli, który ręką wybijał zmierzającą do siatki piłkę.

Zastępujący Burica Maciej Gostomski jedenastki nie obronił, ale to i tak on został bohaterem Lecha. W piątej minucie doliczonego czasu gry w ekwilibrystyczny sposób obronił strzał głową napastnika gospodarzy, po którym piłka odbiła się jeszcze od słupka. W następnej kolejce Lech podejmuje u siebie Pogoń, do Warszawy przyjeżdża Wisła.

Uparty jak Norweg

Rotacje Henninga Berga – ten termin na stałe już wszedł do słownika kibiców piłkarskich w Polsce. Norweg tym upartym i ciągłym zmienianiem składu sam sobie narobił szkody. Oczywiście czasu cofnąć się nie da i nie przekonamy się, czy gdyby jesienią w Łęcznej, Bielsku-Białej lub Gliwicach Berg postawił na zawodników z pierwszej jedenastki, Legia dziś musiałaby Lecha gonić, czy może jednak wciąż przed poznaniakami by uciekała? Widać natomiast, że trener w końcówce sezonu poszedł po rozum do głowy, przestał próbować wszystkim udowodnić na siłę, że jego koncepcja jest jedyną słuszną, i zaczął wystawiać taki skład, jakiego domagali się kibice, właściciele i eksperci. Z kluczową zmianą – Orlando Sa w ataku.

Stosunki Norwega i kapryśnego portugalskiego napastnika mogłyby być kanwą kiepskiego serialu. Z szatni Legii dobiegają informacje, jakoby najlepszemu strzelcowi klubu niewiele się chciało, domagał się specjalnego traktowania i miał o sobie wysokie mniemanie. Wyjątkowo wysokie. Portugalczyk jednak został ściągnięty do Warszawy po to, by strzelał gole – a tego nie sposób mu odmówić.

W ekstraklasie zaliczył 13 trafień – ostatnią bramkę zdobył w sobotnim, wygranym 1:0, meczu z Pogonią w Szczecinie; jednego gola dorzucił w Lidze Europejskiej. Aż 12 zawodników Legii ma jednak więcej minut spędzonych na boisku od Sa.

Norweg z uporem ignorował statystyki przemawiające za Portugalczykiem i wystawiał z przodu weterana Marka Saganowskiego. 36-letni wychowanek ŁKS, który w lidze debiutował w sezonie 1994/1995 – wtedy, gdy Berg zdobywał sensacyjne mistrzostwo Anglii z Blackburn Rovers – zdobył w lidze zaledwie jedną bramkę. W sobotę przeciw Pogoni miał zresztą doskonałą okazję w ostatniej minucie po podaniu Ondreja Dudy, ale przestrzelił.

Norweg twierdził, że Saganowski bardziej pasuje do jego taktyki – rozpoczyna pressing, bardziej angażuje się w grę obronną. Po ligowej porażce z Lechem, gdy Legia spadła na drugie miejsce w tabeli, żarty się skończyły, a Berg zrozumiał powagę sytuacji i dotarło do niego, że pressing może, i owszem, jest ważny, ale do mistrzostwa bardziej potrzebne mu są gole. Saganowski trafił na ławkę, w pierwszym składzie zaczął wychodzić Sa – i oczywiście strzelać.

Legia dwa ostatnie mecze wygrała w minimalnym stosunku – 1:0. Zarówno w środę przeciwko Jagiellonii, jak i w sobotę w Szczecinie gole zdobywał Portugalczyk. Chociaż Berg przedłużył umowę ze stołecznym klubem, po Warszawie krąży plotka, że jeśli nie obroni mistrzostwa i roztrwoni przewagę z jesieni (Legia miała nawet 9 punktów więcej od Lecha), zostanie zwolniony. Skórę ratuje więc trenerowi piłkarz, który był niesłusznie przezeń odsunięty i którego udział był marginalizowany. Mówi się zresztą, że Portugalczyk po sezonie odejdzie.

Wyszarpali w końcówce

W środę w niesamowicie kontrowersyjnych okolicznościach Jagiellonia przegrała na Legii – tracąc gola po wątpliwym rzucie karnym w ósmej minucie doliczonego czasu gry. W sobotę w samej końcówce z kolei wyszarpała zwycięstwo z Wisłą Kraków. Najpierw w 85. minucie wyrównał Patryk Tuszyński, a trzy minuty przed końcem zwycięską bramkę – i to przewrotką – zdobył Jan Pawłowski. Tym samym ekipa Michała Probierza wciąż ma szanse na zdobycie mistrzostwa.

Z kolei coraz mniej szans na utrzymanie ma Zawisza Bydgoszcz. Zespół Mariusza Rumaka, który zaliczył niesamowity start po przerwie zimowej i wygrywał mecz za meczem, znowu się potknął. Zwycięstwo nad Górnikiem Łęczna, które oznaczałoby, że Zawisza ucieknie ze strefy spadkowej, wymknęło się pięć minut przed końcem meczu. W zamieszaniu podbramkowym obrońcy tylko się przyglądali, jak Velijko Nikitović z najbliższej odległości pakuje piłkę do bramki. W następnej kolejce Zawisza jedzie do Bełchatowa.

34. kolejka

Zawisza Bydgoszcz - Górnik Łęczna 1:1 (1:0)

Bramki – dla Zawiszy: Alvarinho (14); dla Górnika: V. Nikitović (85). Żółte kartki: S. Ziajka, J. Barisić, S. Kamiński (Zawisza); J. Prieto (Górnik).

Bramki – dla Śląska: M. Paixao (49);
dla Górnika: B. Iwan (89). Żółte kartki: P. Zieliński, M. Machaj (Śląsk).
Sędziował Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 5 875.

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

Bramka: O. Sa (76). Żółte kartki:
S. Rudol (Pogoń); M. Masłowski,
Ł. Broź, O. Sa (Legia).
Sędziował Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 8 158.

Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 2:1 (0:1)

Bramki – dla Jagiellonii: P. Tuszyński (87), J. Pawłowski (89); dla Wisły:
M. Jankowski (42). Żółta kartka:
M. Pazdan (Jagiellonia). Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).
Widzów: 16 553.

Piast Gliwice - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (1:0)

Bramki – dla Piasta: Hebert (44),
K. Vassiljev (76); dla Podbeskidzia:
I. Cisse (90+3). Żółte kartki: C. M. Embuena (Piast); B. Konieczny, R. Demjan (Podbeskidzie). Sędziował Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 4 171.

Lechia Gdańsk – Lech Poznań 1:2 (0:1)

Bramki – dla Lechii: S. Vranjes (90+2-karny); dla Lecha: K. Hamalainen (30); S. Pawłowski (74). Żółte kartki: K. Friesenbichler, S. Mila (Lechia); Z. Sadajew, Douglas (Lech). Czerwona kartka: D. Formella (90+2, Lech). Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Widzów 23 921.

Ruch Chorzów – PGE GKS Bełchatów, mecz dziś (18.00, Canal+ Sport 2).