DRUKUJ

Kronika filmowa, a serwis YouTube, czyli seanse przy kawie i ciastku

aba 06-09-2010, ostatnia aktualizacja 07-09-2010 22:57

Ogrody, Coco de Oro i Wiatraki – to pierwsze kawiarnie, w których można oglądać krótkie dokumenty o Warszawie. W sumie takich „filmowych” lokali będzie 16.

Załozyciele Coco de Oro
autor: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Załozyciele Coco de Oro

Filmy zwane videonotatkami dostępne są przez całe dnie w umieszczonych w kawiarniach odtwarzaczach DVD. Wieczorami dodatkowo w wersji niemej wyświetlane są na ścianach.

– Chcemy w ten sposób dotrzeć trochę przypadkiem do nowych widzów, zaskoczyć ich – mówi Ewa Majdecka z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, które prowadzi Videonotacje. To projekt, w ramach którego od ubiegłego lata powstało 12 około trzyminutowych form dokumentalnych. Jak podkreśla Majdecka, ich klimat po części wpisuje się w życie kawiarniane.

– Prezentujemy kulturę niezależną Warszawy. Jest tu zarówno o zajęciach z filozofii, zdobieniu miasta ceramiką, jak i pasji tańca – mówi. Filmy w sumie można będzie zobaczyć w 16 chętnie odwiedzanych przez młodych ludzi kawiarniach. Lokale są rozrzucone po całym mieście.

Pierwsze pokazy odbywają się w śródmiejskich Ogrodach i Wiatrakach oraz żoliborskiej Coco de Oro. Od przyszłego poniedziałku będzie to Cafe Kulturalna, Chłodna 25, Kafka i Francuska 30. A w kolejnych tygodniach, aż do 3 października, m.in. Czuły Barbarzyńca, Skład Butelek i Grawitacja. Filmy codzienne wyświetlane są też przed seansami w Kinie Kultura oraz co poniedziałek w Lunie.

– Szukaliśmy miejsc otwartych na kulturę, na animację – podkreśla Majdecka. – Chcemy by videonotatki z jednej strony nawiązywały do tradycji kronik filmowych dokumentujących to, co dzieje się w mieście. Z drugiej jednak korzystamy z ze zmian w kulturze audiowizualnej wywołanych przez serwisy typu YouTube, które umożliwiają oddolne działania. Videonotacje rodzą się z pomysłów amatorów. Zwykle są to odbiorcy lub sami twórcy kultury niezależnej. Dzięki wsparciu „ę“ mają szansę realizować swoje filmowe wizje. – Oferujemy im pełną pomoc: od sprzętu, po opiekę merytoryczną. Ważne jest jednak dla nas, by pomysł był konsultowany w grupie – zachęca Majdecka.

Chętni do udziału w projekcie nadal mogą się zgłaszać. Jeśli wyślą e-mail na adres: animatornia@e.org.pl z tematem Videonotacje, to w wiadomości zwrotnej otrzymają dokładne zasady współpracy.

Swój pomysł można też omówić w poniedziałek (13 września, w godz. 17 – 19) na spotkaniu organizacyjnym w siedzibie organizacji przy ul. Mokotowskiej 55, lok. 50.

Filmy oraz szersze informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.videonotacje.blogspot.com.

Życie Warszawy