Internet w autobusie
W dziesięciu miejskich autobusach zamontowano testowo dostęp do Internetu. Jeśli pomysł się sprawdzi, wkrótce Wi-Fi pojawi się w kolejnych pojazdach
Specjalnie oznakowane autobusy komunikacji miejskiej z darmowym dostępem do Internetu będą jeździć po mieście co najmniej do połowy listopada. Spotkamy je na najbardziej uczęszczanych trasach.
Ci, którzy podczas jazdy będą chcieli przejrzeć portale internetowe na swoim telefonie, tablecie czy laptopie, nie będą musieli instalować żadnych dodatkowych aplikacji, wystarczy z listy dostępnych sieci, która się wyświetli w urządzeniu, wybrać opcję „Orange darmowe Wi-Fi".
– Nasz system pozwoli wszystkim podróżującym na bezproblemowe przeglądanie stron internetowych czy sprawdzanie poczty w trakcie jazdy – mówi Michał Jarski, dyrektor regionalny Ruckus Wireless, firmy, która zamontowała urządzenia Wi-Fi w autobusach.
Urządzenia do odbioru Wi-Fi zostały zamontowane na dachu i w środku pojazdów tak, by sygnał był jednakowo mocny w każdym miejscu w pojeździe. Ma też oddzielne źródło zasila-nia, co oznacza, że w sieci sur-fować można nawet, gdy kie-rowca wyłączy silnik.
– Możemy nie tylko uprzyjemnić podróż warszawiakom, ale także pomóc turystom
korzystającym z komunikacji miejskiej odnaleźć się w Warszawie – skorzystać z przewodników online czy też zaplanować dalszą podróż bez ponoszenia opłat – mówi Michał Jarski.
Autobusy z bezprzewodowym Internetem jeździć będą po ulicach do połowy listopada. Wówczas okaże się, jakim zainteresowaniem cieszy się to rozwiązanie.
– Jeśli ten pomysł się sprawdzi, to jest szansa, że Wi-Fi zostanie zainstalowane w kolejnych pojazdach – mówi rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych Adam Stawicki.
Tym bardziej że w niektórych nowych pojazdach takie rozwiązanie jest montowane fabrycznie. Pod koniec roku do Warszawy przyjadą pierwsze przegubowe mercedesy conecto, w których urządzenia do Wi-Fi znajdują się w standardowym wyposażeniu.
Od maja do końca czerwca bezpłatny Internet znajdziemy również w niektórych prywatnych podmiejskich autobusach – do Janek, Karczewa czy Otwocka.
Rozmowy na ten temat toczy z operatorami komórkowymi również Metro Warszawskie. Problem polega na tym, że montaż infrastruktury w podziemnej kolejce jest drogi.
– Nawet zwykłe połączenia w pociągach mogą odbierać tylko klienci jednego operatora – mówi rzecznik metra Krzysztof Malawko.
Coraz więcej punktów dostępowych do Internetu daje też miasto. Z Wi-Fi możemy korzystać m.in. na Trakcie Królewskim, ul. Francuskiej czy w parku Szczęśliwickim.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.