Czar starych murów
Za kilka lata będzie można zamieszkać na kominie. Hiszpański inwestor rozpoczyna budowę loftów w fabryce przy Szwedzkiej.
Dobrze, że wreszcie ktoś tchnie ducha w niszczejące mury i ocali ich czar – mówi warsawianista Janusz Owsiany. – Jeszcze kilka lat, a ten ponad stuletni obiekt, jeden najbardziej charakterystycznych na Nowej Pradze, zupełnie by się rozsypał.
4,3 ha gruntu z pofabrycznymi budynkami XIX-wiecznej fabryki żelaza (a po wojnie zamienionej na wytwórnię kosmetyków) kupiła kilka lat temu hiszpańska firma Restaura. Jej specjalność to m.in. w rewitalizacja starych kamienic.
– Przy Szwedzkiej też nie chcemy zbyt mocno ingerować w istniejącą już substancje budynków – mówi dyrektor d. s. inwestycji Paweł Augustyn. – Wręcz przeciwnie, planujemy wyeksponować industrialne elementy stalowe i ceglane.
Zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego konserwatora zabytków inwestor musi zachować oryginalną pierzeję od strony ul. Szwedzkiej oraz sześć wewnętrznych budynków fabrycznych, min. centralne magazyny, glicerynownię, kotłownię.
– Dużym wyzwaniem jest dla nas wysoki komin, którego część planujemy jakby obudować 100-metrowymi mieszkaniami – dodaje Augustyn. Przyznaje, że będzie wymagał wzmocnień konstrukcyjnych. – Rozmawiamy jeszcze z konserwatorem o możliwości „skrócenia“ komina – dodaje.
Inwestor planuje wybudowanie ponad 140 mieszkalnych loftów. Będą miały powierzchnię ok. 85 mkw., a wysokość 3,5 m. Od strony Szwedzkiej zaprojektowano też kilka lokali usługowych. Już jest kolejka chętnych, mi. duża pracownia fotograficzna, agencja reklamowa.
Na terenie byłej fabryki, której teren przygotowany jest już do inwestycji, powstanie też osiem nowych budynków o wysokości do sześciu pięter. Będą w nich 65-metrowe mieszkania, w większości dwupokojowe. – Zaplanowaliśmy też skwery z zielenią, trzy wewnętrzne place i sprzęt do zabaw dla dzieci. Powierzchnia zabudowana będzie sięgała 40 proc. – wyjaśnia Augustyn. Teraz Restaura przygotowuje projekt budowlany. We wrześniu chce wystąpić o pozwolenie na budowę. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że jeśli dostaną je na początku przyszłego roku, to do końca 2010 wybudują dwa pierwsze nowe budynki z 200 mieszkaniami. Całe osiedle z prawie 1 tys. lokali powstanie w ciągu sześciu lat.
– Będzie ogrodzone, ale od strony ul. Strzeleckiej planujemy otwarty plac publiczny, dostępny w ciągu dnia dla okolicznych mieszkańców – mówi Augustyn. – To dobre rozwiązanie – mówi Owsiany. – Na Pradze, która nadal żyje tradycyjnym sąsiedzkim życiem nie można tworzyć zamkniętych, luksusowych gett – mówi Owsiany. – Tutaj trzeba być „swoim“. Wtedy można czuć się dobrze i bezpiecznie.
Gdzie jeszcze powstają loftyPZO przy ul. Grochowskiej
Na terenie dawnych zakładów optycznych, w pofabrycznych budynkach od strony ulicy i w głębi posesji, ma powstać 57 loftów. Jednak inwestor, West Dewelopment, nie wyklucza, że wybuduje tylko powierzchnie biurowe. Ostateczną decyzję podejmie po ustaleniu nowej strategii firmy. Wiele zależy też od tego, kiedy miasto wyda pozwolenie na budowę mieszkań. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, jeśli nastąpi to wkrótce – pomysł loftów ma szansę ocaleć. Zwłaszcza że na większość z nich są już chętni.
Elektrownia na PowiŚlu
Lofty powstaną na osiedlu Nowe Powiśle, które w rejonie ulic Elektrycznej i Wybrzeża Kościuszkowskiego będzie budowała irlandzka firma Menolly Polland. Na razie trwa konkurs na wybór pracowni architektonicznej. Inwestor nie przewiduje tu loftów mieszkaniowych. W zrewitalizowanych budynkach byłej elektrowni planuje ekskluzywne butiki, centrum konferencyjne, elegancki hotel i SPA. Wybudowanych zostanie też 200 mieszkań. Prace już trwają.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.